A Balaton-felvidéki borvidék jellegzetességei
Az egész Balatoni borvidékre, így a Balaton-felvidékre is jellemzőek, a 2000 éves római kori szőlőművelés maradványai. Az Eszterházy családé volt a környéken található legnagyobb szőlőbirtok, mely a mai nevét 1999-ben kapta. Területe a Balaton-felvidéki Nemzeti park része. A borvidéket nagyon sokan választják utazási céljuknak, hiszen a család minden tagja találhat itt érdeklődésének megfelelő kikapcsolódási lehetőséget.
A BORVIDÉK TELEPÜLÉSEI
Káli Körzet:
- Balatonhenye
- Hegyesd
- Köveskál
- Mindszentkálla
- Monostorapáti
- Szentbékkálla
Balatonederics-Lesencei körzet:
- Balatonederics
- Lesencefalu
- Lesenceistvánd
- Lesencetomaj
- Nemesvita
- Sáska
- Uzsa
- Zalahaláp
Cserszegi körzet:
- Balatongyörök
- Csabrendek
- Cserszegtomaj
- Gyenesdiás
- Hévíz-Egregy
- Rezi
- Sümeg
- Sümegprága
- Várvölgy
- Vonyarcvashegy településeknek a szőlőkataszter szerint I. és II. osztályú határrészei
A BORVIDÉK ADOTTSÁGAI
A borvidék keleti része a Balatonfüred-Csopaki borvidék és a Badacsonyi Borvidék között helyezkedik el, nyugati része pedig a Keszthelyi-hegység valamint Sümeg környékén található. A két rész között húzódik a Badacsonyi borvidék, melyből adódóan a Balaton-felvidék két részét kettévágja, emiatt földrajzilag elkülönül egymástól a borvidék két része. A borvidék területe körülbelül 5200 hektár, a szőlővel betelepített terület nagysága 1300 hektár körül lehet.
Éghajlata közel megegyezik a Badacsonyi borvidékével, viszont néhol kicsit kedvezőtlenebb, mely főleg a Balatontól távolabb eső területekre igaz. A borvidék keleti részén a talaj leginkább bazalt és vulkáni tufa, nyugati részén viszont a dolomit és a márga jellemző.
SZŐLŐFAJTÁK, ÍZVILÁG
A borvidéken főként olyan fehér szőlők termesztésével foglalkoznak, mint:
- Cserszegi Fűszeres
- Olaszrizling, melynek íze kissé fanyarkás, illata leginkább pedig a mandulára emlékeztetheti azt, aki megkóstolja az ebből a fajtából készült bort.
- Ottonel Muskotály
- Rizlingszilváni
- Szürkebarát
- Tramini, melynek illata leginkább a rózsához hasonlítható, ízvilágában pedig méz, fahéj és némi fűszeresség érezhető.
A területen hungarikumnak számít a sokak által kedvelt furmint. A vörös borok kedvelőinek pedig a Pinot blanc, illetve a Zweigelt lehet ismerős ezen a borvidéken.
PINCÉSZETEK, BORKÓSTOLÁS PÉLDAKÉNT
Az itt található kiváló borok megismerése és megkóstolása mellett érdemes ellátogatnunk a Balaton-felvidéki borvidéken található városokba is és megismerni a helyi nevezetességeket. A városok megtekintése közben vagy este pedig beülhetünk egy étterembe vagy vendéglőbe, ahol az elfogyasztott ebéd, vacsora mellett ízlelgethetjük és felfedezhetjük a tájegységre jellemző borokat.
- Darnay Pince
- Effenpergel Családi Pincészet
- Pálffy Pincészet és Szőlőbirtok
- Sümegi és Fiai Pincészet
LÁTNIVALÓK, PROGRAMOK
A borvidéken egy jó családi program lehet a Sümegi Vár megtekintése, ahol különböző kiállításokat nézhetünk meg. Ezt követően a vár lábánál található Várcsárdában pompás környezetben fogyaszthatunk kiváló magyar ételeket és hozzájuk passzoló borokat.
Akik tartalmas kikapcsolódásra vágynak, előszeretettel választják pihenés céljából a Balaton északi részét, ahol aktívan lazíthatnak, de a természetet kedvelők is találhatnak maguknak izgalmas programokat.