Tokaj-Hegyaljai borvidék
A Tokaji borvidék Magyarország északkeleti részén, a Zempléni-hegység déli oldalán, a sátoraljaújhelyi Sátorhegy, az abaújszántói Sátorhegy és a tokaji Kopasz-hegy közötti háromszögben helyezkedik el. Az elhelyezkedéséből adódóan földrajzi adottságainak, nevezetességeinek, programjainak, kiváló borainak köszönhetően évről évre egyre jobban növekszik azok száma, akik az országnak ezt a részét szemelik ki pihenés céljából.
A BORVIDÉK TELEPÜLÉSEI
- Abaújszántó
- Bekecs
- Bodrogkeresztúr
- Bodrogkisfalud
- Bodrogolaszi
- Erdőbénye
- Erdőhorváti
- Golop
- Hercegkút
- Legyesbénye
- Makkoshotyka
- Mád
- Mezőzombor
- Monok
- Olaszliszka
- Rátka
- Sárazsadány
- Sárospatak
- Sátoraljaújhely
- Szegi
- Szegilong
- Szerencs
- Tarcal
- Tállya
- Tokaj
- Tolcsva
- Vámosújfalu
A BORVIDÉK ADOTTSÁGAI
A Tokaj-hegyaljai borvidék Magyarország északkeleti részén található, melynek területe több, mint 11.000 hektár. A szőlővel betelepített terület nagyjából 5.500 hektár lehet.
A többi északi határon elhelyezkedő borvidékhez képest meteorológiai adatok tekintetében csak a csapadék eloszlásában láthatunk eltérést. A hosszú, száraz őszi idő kifejezetten kedvező hatással van az aszúképződésre. A borvidék térségi adottságai miatt nagyon alkalmas a kiváló borok készítésére.
A Tokaji borvidék “szerencsésnek” mondható, hiszen több folyó is határolja. Délről Magyarország második legnagyobb folyója, a Tisza, keletről a Bodrog, mely Tokajnál torkollik bele a Tiszába. A Hernád folyó is alakítja ezen terület klímáját, mely a borvidék délnyugati csücskén található. A három nagy folyó mellett több kisebb patak és folyó is elterül a térségben, mely tovább befolyásolhatja a vidék szőlőtermesztését.
A talajt illetően főként riolit, andezit és ezek tufáiból létrejött vulkáni takarón barna erdőtalaj alakult ki. A borvidéken található talaj döntő többsége erősen kötött agyag, sok helyen köves, mely nehezen művelhető.
Azonban a borvidéken minden adottság megfelelő ahhoz, hogy kiváló minőségű borok készülhessenek.