Borvidékek és a bor készítése
Hazánkban egyre nagyobb az igény a minőségi borok fogyasztására. Családi összejöveteleken és céges rendezvényeken szívesen nyitunk egy-egy palackkal a jól bevált kedvenceinkből, de egyre nyitottabbak vagyunk az új fajták megismerésére is. A pincehideg kiváló minőségű borokat régi borospincékben vezetett kirándulással, illetve egy-egy ízletes borvacsorával egybekötve ismerhetjük meg.
BORVIDÉKEINK
Az országunkban nagyon fontos szerepet játszik a borkultúra védelme, népszerűsítése és hírnevének ápolása is. Magyarország szinte egész területe alkalmas a szőlőtermelésre változatos klímája és földrajzi adottságai miatt, melyek megmutatkoznak a borok sokszínűségében is.
Hazánk 22 borvidékkel büszkélkedhet (Badacsonyi borvidék, Balatonboglári borvidék, Balaton-felvidéki borvidék, Balatonfüred-Csopaki borvidék, Bükki borvidék, Csongrádi borvidék, Egri borvidék, Etyek-Budai borvidék, Hajós-Bajai borvidék, Kunsági borvidék, Mátrai borvidék, Móri borvidék, Nagy-Somlói borvidék, Neszmélyi borvidék, Pannonhalmi borvidék, Pécsi borvidék, Soproni borvidék, Szekszárdi borvidék, Tokaji borvidék, Tolnai borvidék, Villányi borvidék, Zalai borvidék), melyek mindegyike egyedi sajátos ízvilággal rendelkezik a szőlőfajtákból kifolyólag.
BOROK FAJTÁI
A legismertebbek a
- Kéknyelű,
- Cabernet franc,
- Cabernet sauvignon,
- Chardonnay,
- Cserszegi Fűszeres,
- Furmint,
- Sárgamuskotály,
- Hárslevelű,
- Kadarka,
- Olaszrizling,
- Pinot Noir,
- Zweigelt,
- Királyleányka, és még hosszasan sorolhatnánk mennyi fajta közül válogathatunk ízlésünknek megfelelően.
Szín szerint 3 féle bort különböztetünk meg a fehéret, a roset és a vöröset, ezen belül találkozhatunk szárazzal, félszárazzal, félédessel, édessel. Minden borvidéknek megvan a maga jellegzetessége, míg az egri borvidékre inkább a vörös borok jellemzőek, addig a tokaji borvidékre a fehérek.
BORKÉSZÍTÉSE
Magyarországon a szőlőtermelés és borkészítés kultúrája közel 2000 évre nyúlik vissza. A szüret túlnyomó része ősszel történik. A szőlő leszedése után a darálás következik, majd pedig a préselés, amely során keletkező gyümölcs léből lesz a must. Ez kerül bele a hordókba a pincékbe, majd megfelelő eljárással bor készül belőle.
A must erjesztése során a borélesztő feldolgozza a benne lévő összes glükózt és fruktózt, ilyenkor keletkezik természetes módon a száraz bor. Amikor azonban ezt az erjedési folyamatot leállítják, azaz a mustot lehűtik, akkor az élesztőgombák elpusztulnak és a glükóz, fruktóz tartalom nem képes alkohollá alakulni, így keletkezik az édes bor.
PINCELÁTOGATÁSOK
A bortermelő vidékek manapság egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a pincelátogatásokra, borvacsorákat, kóstolókat szerveznek és borfesztiválokon népszerűsítik a zamatos nedűket. A hazai borászaink is folyamatosan képzik magukat annak érdekében, hogy még több borkülönlegességgel tudják elkápráztatni a bor szerelmeseit.
Összességében elmondhatjuk, hogy kiváló minőségű, díjnyertes borainknak köszönhetően előkelő helyet foglalunk el, nem csak hazai viszonylatban, hanem Európa-szerte is.