Miket tudhatunk meg a tönkölybúzáról?
Az egészséges táplálkozást preferálók már hallhattak a tönkölybúza jótékony hatásairól. Ezt a bronzkor (Kr. e. ~3500 – Kr. e. ~1200) óta ismeretes gabonát számos helyen használták a világ különböző tájain úm. a Nílus-völgyben, Mezopotámiában, Sumerben, Kaukázusban, óind területeken, vagy akár az Alpokban. Hazánkban a 19. század végéig termesztették, majd a nemesítését követően folyamatosan felváltották a nagyobb terméshozamot adó és könnyebben betakarítható búzafajták.
TÖNKÖLYBÚZÁRÓL
A tönköly – a mai génmanipulált egyéb búzákkal szemben – természetességét mindmáig megőrizte. Minőségi termeléséhez hozzájárul a nagyobb földterület igénybevétele, valamint a talaj természetközeli – tehát műtrágyamentes – állapota, ezért gazdaságossága elmarad ugyan a nemesített fajtáktól, ellenben jóval egészségesebbek, mint azok.
EGÉSZSÉGES TÖNKÖLYBÚZA
Az emberi szervezet számára könnyen emészthető, valamint vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag. B12 kivételével a teljes B-vitamin-csoport megtalálható benne, ezenfelül magas az E-vitamin tartalma, a niacin, kalcium-, magnézium-, foszfor-, szelén-, cink-, szilícium-, réz-, vas- és mangántartalma. Napi 150-200 gramm elfogyasztásával fedezni tudjuk szervezetünk aminosav igényét.
SZERVEZETRE GYAKOROLT HATÁSAI?
Már a fentiek tudatában is nevezhetnénk akár gyógynövénynek is, de most nézzük meg a testi működésünkre gyakorolt tényleges hatásait!
Hozzájárul szervezetünk szerotonin-szintjének termeléséhez (a magas tripofán-tartalmának köszönhetően), amely a jókedvünkért és a vírusokkal szembeni ellenálló-képességünkért felel.
Jelentős kovasav-tartalma miatt javítja a koncentráció-képességünket, valamint jó hatással van a gondolkodásunkra. Amennyiben heti étrendünk jelentős részét teszi ki a tönköly, úgy az idült bőrgyulladásainkra is rendkívül kedvező hatással lehet. Glikémiás indexe elárulja, hogy cukorbetegek is nyugodtan fogyaszthatják, kiváltképp előnyös a lép, a hasnyálmirigy és a máj számára.
Tetszés szerint készíthetünk belőle levest, kenyeret, péksüteményeket, amelyek tartósabbak a megszokott hibrid búzafajtákból készült társaitól. Végezetül nézzünk meg most egy finom leves- és egy süteményreceptet:
TÖNKÖLYBÚZALEVES
Hozzávalók:
- kb. fél bögre (2 dl-es típusú) tönkölybúza
- 3 liter víz
- 2-3 kisebb sárgarépa
- 1-2 kisebb petrezselyem (gyökér)
- 1/4 bögre borsó
- 10 dkg füstölt sonka
- 10 dkg reszelt sajt
- ísó, bors ízlés szerint
KÜRTŐSKALÁCS MUFFIN „TÖNKÖLLYEL”
Hozzávalók:
- kb. 2,5 bögre (2 dl-es típusú) tönkölybúzaliszt
- 2,5 dl tej
- 2 db tojás
- 4 evőkanál zsír vagy 25 dkg vaj
- 7 evőkanál méz vagy 5 evőkanál nádcukor
- 2 teáskanál szódabikarbóna
- fél teáskanál őrölt kardamon
- fél teáskanál őrölt ánizs
- fahéj ízlés szerint
Baranyi Attila