Villányi borvidék
A Villányi-borvidék Magyarország legdélebbi részén helyezkedik el, mely a Villány-hegységet öleli körbe. A borvidék területén számos látnivalóval, aktív kikapcsolódási lehetőséggel színesíthetjük pihenésünket. A régióban több olyan étterem és borospince is található, melyek közül érdemes lehet 1-2 kiválasztanunk és megkóstolni az ott készült ételeket és a hozzá kínált pincehideg kiváló borokat.
A BORVIDÉK TELEPÜLÉSEI
Villányi Körzet:
- Kisharsány
- Nagyharsány
- Palkonya
- Villány
- Villánykövesd
Siklósi körzet:
- Bisse
- Csarnóta
- Diósviszló
- Harkány
- Hegyszentmárton
- Kistótfalu
- Márfa
- Nagytótfalu
- Siklós
- Szava
- Túrony településeknek a szőlőkataszter szerint I. és II. osztályú határrészei
A BORVIDÉK TÖRTÉNELME, ADOTTSÁGAI
A legenda szerint a Honfoglalást követően Bor vitéz és az ő népe ezen a vidéken telepedtek le. Feltételezések szerint ők fejlesztették ki a borkultúrát, sőt még valószínűleg a nedű is róla lett elnevezve. Villányban mindig vezető szerepe volt a szőlészetnek, valamint a borászatnak, mely évezredes hagyományokra nyúlik vissza.
Új lendületet adott a régiónak a XIX. században zajló vasútépítés, ugyanis ennek köszönhetően sok középület, egyházi polgárias lakóépület épült ekkor. A filoxéra vész az első, majd az I. világháborút követő szerb megszállás és a Dél-vidék elcsatolása komoly piacvesztést és hanyatlást okozott a régióban.
A II. világháborút követően viszont a megváltozott gazdálkodási trendnek köszönhetően ismét gyors virágzásnak indult Villány. A minőségi borkereskedelembe bekapcsolódó magán gazdaságoknak köszönhetően gyors fejlődésnek indultak a települések, továbbá virágozni kezdtek a családi pincészetek is.
A Villányi-borvidék hazánk legdélebbi részén fekvő borvidéke, mely körülöleli a Villányi-hegységet. Nagyon kedvező éghajlati és talaj adottságokkal rendelkezik, ami kedvező feltételeket biztosíthat a magas színvonalú szőlőtermesztéshez.
A borvidék területe több, mint 4000 ha, ebből a szőlővel betelepített terület kb. 1800 ha lehet. A borvidék talaja lösz, meszes köves alkotórészekkel. Az éghajlata szubmediterrán, a meleg nyár és az enyhe, napsütéses tél jellemzi. Fényben és hőösszegben Magyarország leggazdagabb borvidékének tekinthető. A több oldalról védett lejtők melegét a Földközi-tenger felől bejövő meleg levegő tovább erősítheti.
SZŐLŐFAJTÁK
- Olaszrizling
- Ottonel muskotály
- Tramini
- Cabernet Franc
- Cabernet Sauvignon
- Kékfrankos
- Kékoportó
- Merlot
- Pinot Noir
PINCÉSZETEK, BORKÓSTOLÁS PÉLDAKÉNT
- Bock Borászat
- Gere Attila Pincészete
- Gere Tamás és Zsolt Pincészet
- Günzer Tamás Pincészete, nyerte meg 2019-ben az év pincészete díjat
- Kiss Gábor Szőlőbirtoka és Pincészete
- Malatinszky Kúria Organikus Szőlőbirtok
- Polgár Pincészet
- Sauska Pincészet
- Tiffán Ede és Zsolt Pincészete
- Vylyan Pincészet
A borvidék területén nagyon sok helyen lehetőség van a szakértő kezeknek és megfelelő gondoskodásnak köszönhetően előállított borok megkóstolására. Több díjnyertes pincészetben is lehetőségünk van vezetett borospince látogatásra, illetve a borok megvásárlására.
LÁTNIVALÓK, PROGRAMOK
Ha több napot töltünk az országnak ezen a részén érdemes a borvidék néhány nevezetességéhez is ellátogatni, mint például:
- Siklósi Vár
- Villánykövesdni Műemléki Pincesor
- Templom-hegyi Kilátó Ammonitesz Tanösvény
- Batthyány Pince – Borkatedrális Villánykövesden
- Nagyharsányi Szoborpark
- Villányi Bormúzeum
- Villánykövesdi Műemléki Pincesor
2020-ban megrendezésre kerülő villányi régióban lévő programok ezen a linken olvashatóak.
A borvidéken számos kikapcsolódási lehetőség közül választhatunk annak megfelelően, hogy inkább a passzív vagy az aktív kikapcsolódási lehetőségeket részesítjük előnyben.